Yandex, YandexART 1.3’ü tanıttı
loader loader-mb

Yandex, YandexART 1.3’ü tanıttı

Yandex, kullanıcıların metin yoluyla paylaştığı açıklamaları kullanıma hazır görüntü ve animasyonlara dönüştüren yapay sinir ağının geliştirilmiş bir sürümü olan YandexART 1.3’ü duyurdu.

Yandex tarafından yapılan açıklamaya göre YandexART 1.3, gizli difüzyon (latent diffusion) yoluyla görüntü üretmek için geliştirilmiş bir teknolojiyle donatıldı. Ayrıca, modeli eğitmek için kullanılan görüntü veri kümesi de 2,5 kat büyütüldü. Bu geliştirmeler YandexART’ın metin komutlarını daha iyi anlamasını ve farklı formatlarda daha gerçekçi görüntüler oluşturmasını sağlıyor.


YandexART’ın yeni sürümü, Türkiye dahil tüm dünyada Shedevrum uygulamasında kullanılabiliyor.

Yandex’in aktardığı bilgilere göre, gizli difüzyon tekniği daha az hesaplama kaynağı gerektiriyor ve daha yüksek kaliteli grafiklerin oluşturulmasını kolaylaştırıyor. Süreç, gizli kod olarak bilinen bir ara görüntü temsili geliştirerek başlıyor. Bu, sıkıştırılmış formdaki görüntü hakkında temel bilgileri içeren kompakt bir açıklamayı içeriyor. Sinir ağı daha sonra bu kodu tek bir adımda yüksek çözünürlüklü görüntüye dönüştürüyor. Bu tekniğin, kademeli difüzyonun çok aşamalı iyileştirmesinden daha etkili olduğu belirtiliyor.

Yandex, modelin kullanıcı konutlarını daha iyi anlamasını sağlamak için eğitim veri setine sentetik metinler olarak bilinen ve sinir ağı tarafından oluşturulan ayrıntılı resim açıklamaları da ekledi. Söz konusu veri kümesi 850 milyondan fazla resim-metin çiftini içerecek şekilde genişletildi. Ayrıca, YandexART’ın kullanıcı komutlarından daha fazla ayrıntıyı dikkate almasını sağlamak için modele iki metin kodlayıcı dahil edildi. Şirket bu kodlayıcıların, YandexART’ın metin komutlarını doğru bir şekilde yorumlamasını ve bunları makine tarafından okunabilir verilere dönüştürmesini sağladığını söylüyor.


Güncellenen YandexART, kullanıcıların 16:9, 4:3 veya 3:4 dahil olmak üzere çeşitli formatlarda görüntüler oluşturmasına olanak tanıyarak bu görüntüleri dergi kapaklarında, televizyonlarda ve daha fazla mecrada kullanılabilir hale getiriyor.

Dahili değerlendirmeler, YandexART 1.3’ün denemelerin yüzde 57’sinde Midjourney V5.2’den ve yüzde 63’ünde YandexART 1.2’den daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

GEÇMİŞTEN GELENLER

Influencer Marketing'in Markanıza Katkısı!

Influencer Marketing'in Markanıza Katkısı!
Dijital dünyanın yeni kanaat önderleri influencer’lar da aynı markanızın hedef kitlesinin...

Yandex, YandexART 1.3’ü tanıttı

Yandex, YandexART 1.3’ü tanıttı
Yandex, kullanıcıların metin yoluy...

X kullanıcıları, paylaşım yapan kişi tarafından engellenseler bile yanıtları görebilecek

X kullanıcıları, paylaşım yapan kişi tarafından engellenseler bile yanıtları görebilecek
Elon Musk'ın sahibi olduğu sosyal medya platformu X'te (biz hala kendisine Twitter diyoruz) eng...

WhatsApp Toplulukları için yeni özellikler

WhatsApp Toplulukları için yeni özellikler
Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dün yayımladığı bir blog yazısında, kullanıcı...